طبیعت گردی تهران

معروف ترین قله های تهران کدامند؟

شهر تهران با داشتن طبیعتی بکر و زیبا یکی از مهمترین شهرهای دیدنی کشور محسوب می‌شود. در این میان وجود کوه‌های شگفت‌انگیز و مناطق کوهستانی، به زیبایی‌های آن افزوده است. کوهنوردی در تهران جزو تفریحات رویایی، خاص و‌ جذاب محسوب شده و برای سلامت جسم و روح‌ بسیار مفید است. کوهنوردی در قلّه‌های تهران امکان دور شدن از آلودگی و ترافیک را چند ساعتی برای گردشگران و پایتخت‌نشینان فراهم کرده است. در این مطلب به معرفی لیست قله های تهران می‌پردازیم پس ما را تا پایان مطلب در بیو تهران همراهی کنید.

معرفی قله های تهران

کوهنوردی و یا قله‌نوردی می‌تواند بهترین تفریح و یکی از جاهای دیدنی تهران مخصوصا در شهر شلوغ و آلوده تهران محسوب شود.

16. قلّه دارآباد تهران

قلّه دارآباد از مهمترین قله های تهران است که در منطقه دارآباد واقع شده و نزدیک به ۳۱۵۰ متر تا ۳۲۰۰ متر ارتفاع دارد. مسیر رفت و برگشت به قلّه حدود ۱۲کیلومتر پیش بینی شده است. گردشگران می‌توانند مسیر کوهنوردی به دارآباد را با عبور از یک پل شروع کرده و در چند پیچ به قسمتی همجوار با قهوه خانه برسند. سپس با طی کردن چند صد متر به سمت راست دامنه کوه و با عبور از سربازخانه و شیبی ملایم به قلّه کوه خواهند رسید.

قلّه دارآباد تهران
قلّه دارآباد

مهمترین خصوصیات و ویژگی‌ها طبیعی اطراف این قلّه شامل چشمه‌های زیبا و فراوان در طی مسیر و همچنین حوضچه‌های دیدنی و رودخانه‌های پر آب می‌شود. البته ناگفته نماند که دارآباد یا همان مونگ چال دارای چند مسیر قابل صعود است که بهترین آنها متعلق به یال شن سیاه است.

آدرس و مدت زمان بازدید از قلّه دارآباد

آدرساستان تهران، تهران، خیابان پور ابتهاج یا کنار گذر خیابان سباری (نمایش روی نقشه)
مدت زمان بازدیدنصف روز

15. توچال تهران

توچال قلّه‌ای با ارتفاع 3962 متر واقع در رشته کوه البرز یکی از کوه های اطراف تهران است. توچال نیز نام پیست اسکی معروف در شهر تهران در همین قلّه است. دامنه جنوبی این قلّه مرتفع رو به پایتخت بوده و زمانی که هوا پاک و بدون آلودگی است این قله از همه جای تهران نمایان می‌شود. توچال عنوان بلندترین کوه نزدیک به شهر تهران را به خود اختصاص داده است. فتح  و کوهنوردی در این قلّه از مسیرهای مختلفی امکان‌پذیر است از جمله مسیرهایی که کوهنوردان حرفه‌ای می‌توانند با خرید تجهیزات پیشرفته مانند هدلایت به این قله دست یابند می‌توان به مسیرهای زیر اشاره کرد:

در مسیر توچال تله‌کابینی با همین نام به طول 7500 متر قرار گرفته که یکی تفریحات تهران محسوب می‌شود. درسال ۱۳۸۲هتلی مدرن و مجهز در کنار پیست توچال احداث شده که امروزه میزبان گردشگران بسیاری است و یکی از مهمترین کوه های تهران برای گردش محسوب می‌شود.

توچال تهران
توچال

به گردشگران پیشنهاد می‌شود در فصل گرما برای رفتن به این قلّه صبح زود حرکت کنند که گرمای هوا باعث اذیت آن‌ها نشود و البته در فصل زمستان به هشدارهای فدراسیون کوهنوردی و هواشناسی حتما توجه کنند.

مسیر کوهنوردی در این قلّه توچال حدود 10 تا 14 کیلومتر پیش بینی شده است.

آدرس و مدت زمان بازدید از قله توچال

آدرساستان تهران، تهران، بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن، انتهای خیابان ولنجک (نمایش روی نقشه)
مدت زمان بازدیدیک روز کامل

 14. قلّه چین کلاغ تهران

 از دیگر ارتفاعات شمال شهر تهران می‌توان به قلّه چین کلاغ اشاره کرد. قلّه چین کلاغ از ارتفاعی حدود 2820 متر برخوردار است. چین کلاغ از سمت شمالی به یونجه‌زار و از سمت شرق به کوه‌های درکه و غرب آن به سعادت آباد می‌رسد. مسیر قلّه چین کلاغ یکی از زیباترین مسیرهای کوهنوردی تهران محسوب شده و تعدادی رودخانه و آبشار دره دیوانه و غار دوسر نیز در این مسیر وجود دارد. معروف‌ترین و بهترین انتخاب برای صعود به قلّه چین کلاغ متعلق به شروع از سمت سعادت آباد و فرحزاد است. مسیرهای دیگری نیز برای رفتن به این قلّه وجود دارد که بهترین آن‌ها عبارتند از:

 1. مسیر سمت معدن
 2. مسیر کوه‌پیمایی پلنگ چال 

آدرس قله چین کلاغ تهران: استان تهران، بلوار حق شناس (نمایش روی نقشه)

 قلّه چین کلاغ تهران
 قلّه چین کلاغ

13. قلّه کماچال تهران

قلّه کماچال ولنجک با ارتفاع ۳۰۵۰ از دیگر کوه‌های زیبا و چشم‌انداز تهران به شمار می‌آید. دو مسیر ویژه برای صعود به قلّه کماچال وجود دارد که به شرح زیر است:

 1. اولین مسیر از یال قله ادامه پیدا کرده و از اطراف پارکینگ ولنجک نزدیک به ایستگاه اتوبوس شروع می‌شود.
 2. دومین مسیر از سمت جاده خاکی تله‌کابین شروع شده و گردشگرانی که می‌خواهند از این مسیر حرکت کنند باید پس از عبور ایستگاه دو تله کابین به ایستگاه پنج نزدیک به قلّه از جاده خارج شوند.

آدرس قلّه کماچال تهران روی نقشه: (نمایش روی نقشه)

قلّه کماچال تهران
قلّه کماچال

12. قلّه شاه نشین تهران

کوه شاه‌نشین دومین کوه بلند پایتخت به ارتفاع  3885 متر بوده و یکی از  کوه های غرب تهران محسوب می‌شود. شاه‌نشین بر خط الراس اصلی توچال قرار دارد. برای صعود به این قلّه تماشایی از سمت امام زاده داوود، شهرستانک، توچال، درکه و قله پلنگ چال می‌توان حرکت کرد و البته ایستگاه هفت تله کابین توچال بهترین موقعیت برای رفتن به این منطقه کوهستانی در نظر گرفته شده است.

قلّه شاه نشین تهران
قلّه شاه نشین

آدرس و مدت زمان بازدید از قلّه شاه نشین

آدرساستان تهران، شمال غربی تهران، امتداد غربی خط الراس توچال (نمایش روی نقشه)
مدت زمان بازدیدنصف روز

11. قلّه کلون بستک تهران

کلون بست از مهمترین مقاصد کوهنوردی شهر تهران است. بخش زیادی از آب رودخانه کرج از طریق همین کوه که در ارتفاع 3280 متری قرار گرفته است تامین می‌شود. با توجه به اینکه افراد کمتری مسیرهای کوهنوردی قسمت‌های شمال و شمال غربی قلّه کلون بست را پیموده‌اند این بخش ناشناخته‌تر باقی مانده است.

آدرس قلّه کلون بستک تهران روی نقشه: (نمایش روی نقشه)

قلّه کلون بستک تهران
قلّه کلون بستک

10. قلّه بند عیش تهران

بند عیش قلّه‌ای بسیار زیبا و دیدنی در شمال غربی شهر تهران با ارتفاع ۲۷۷۰متر خودنمایی می‌کند و یکی از کوههای اطراف تهران محسوب می‌شود. برای رفتن به بند عیش می‌توان از مسیر جنوبی حصارک و دره دوچناران و همچنین مسیر سمت غربی از سولقان حرکت کرد. مسیر جنوبی یا حصارک را می‌توان مسیر اصلی صعود قلّه بند عیش به حساب آورد.

آدرس قلّه بند عیش تهران روی نقشه: (نمایش روی نقشه)

قلّه بند عیش تهران
قلّه بند عیش

9. قله سه چال یا سی چال تهران

در لیست مرتفع‌ترین قلّه های شهر تهران سه چال قرار گرفته است که صعود به سه چال از پیست اسکی دیزین و یک کاخ قدیمی شروع می‌شود. برای فتح این قلّه باید تا ارتفاع حدود ۳۹۵۰ متر بالا رفت. در مسیر صعود به قلّه سی چال پدیده‌های طبیعی، پوشش‌های متنوع گیاهی، دشت‌های زیبا و ردپای جانوران بسیار گوناگونی مشاهده می‌شود. همچنین در مسیر صعود به این قلّه باصفاترین روستاهای تهران وجود دارد که عبارتند از:

 1. ولایت رود
 2. دیزین
 3. وارنگه رود

آدرس قله سه چال یا سی چال تهران روی نقشه: (نمایش روی نقشه)

قله سه چال یا سی چال تهران
قله سی چال

8. قلّه سرباز ارک تهران

قله سرباز ارک نیز در شمار دیگر قلّه های معروف شهر تهران قرار دارد. این قلّه با ارتفاع ۳۸۴۰متر در شرق پایتخت قرار گرفته است. برای صعود به این قلّه نیز مانند دیگر مسیرهای کوهنوردی شهر تهران راه‌های مختلفی وجود دارد که از مهمترین آنها گردنه اشتر گردن، درکه و پناهگاه پلنگ چال است.

آدرس قلّه سرباز ارک تهران روی نقشه: (نمایش روی نقشه)

سرکچال تهران
سرکچال

7. قلّه سرکچال تهران

قلّه سرکچال واقع ارتفاعات شمال پایتخت کشور در ارتفاع 4210 متری واقع شده است. قسمت شمالی قلّه به دره دریوک و غرب آن نیز به قله کلون بستک منتهی می‌شود.

آدرس قلّه سرکچال تهران روی نقشه: (نمایش روی نقشه)

قلّه سرکچال تهران
قلّه سرکچال

6. قلّه سیاه بند تهران

قلّه سیاه بند در میان دوقلّه مرتفع دارآباد و پیازچال در کوهستان توچال قرار گرفته است. نمای شمالی سیاه بند به رودبار قصران و قسمت جنوبی آن تا منطقه  قلّه دارآباد ادامه می‌یابد. به گردشگران توصیه می‌کنیم برای صعود به این قلّه در فصل زمستان دقت بیشتری  داشته باشند.

آدرس قلّه سیاه بند تهران روی نقشه: (نمایش روی نقشه)

5. قلّه کلکچال تهران

 کلکچال قلّه‌ای مرتفع که صعود به آن به راحتی در دسترس تمامی پایتخت نشینان است. مسیر رفتن به این کوه از پارک جمشیدیه یکی از بهترین پارک های تهران شروع می‌شود و مهمترین مسیر برای دستیابی به قلّه حرکت از سمت پناهگاه گردنه اسپلیت است. در انتهای مسیر با یک شیب تند روبروهستیم که پس از عبور از آن به قلّه می‌رسیم. ارتفاع کلکچال نزدیک به حدود 3350 متر است.

آدرس قلّه کلکچال تهران روی نقشه: (نمایش روی نقشه)

قلّه کلکچال تهران
قلّه کلکچال

4. مسیر درکه، قلّه پلنگ چال تهران

مسیر کوهنوردی پلنگ چال از جمله محبوب‌ترین مسیرهای پرطرفدار شهر تهران است. فصل تابستان، بهترین زمان رفتن به این منطقه و فتح قلّه پلنگچال است. به کوهنوردان پیشنهاد می‌کنیم برای صعود به قلّه در فصل سرما و زمستان هدف نهایی خود را رفتن به منطقه آذغال چال قرار دهند زیرا پس از آن در راه صعود به پلنگ چال خطرات زیادی همچون احتمال ریزش بهمن نیز دیده می‌شود. رفتن از درکه به قلّه پلنگچال نیازمند دویا سه ساعت پیاده‌روی است. پوشش گیاهی متنوعی همچون گل‌های رز وحشی, شقایق, گلایل وحشی, انواع چای کوهی, گون و ارغوان و همینطور تنوع بسیاری از پوشش جانوری مانند عقاب, کلاغ, کل, بز و … در این منطقه دیده می‌شود.

 امکانات مسیر درکه به پلنگ چال

 • رستوران‌های سنتی زیبا
 • کافه
 • قهوه‌خانه
 • سرویس بهداشتی

آخر هفته‌ها و همینطور ایام تعطیل این مسیر میزبان گردشگران بسیاری خواهد بود.

آدرس قلّه پلنگ چال تهران روی نقشه: (نمایش روی نقشه)

3. قلّه لزون تهران

قلّه لزون به دو بخش لزون غربی و شرقی روی خط الراس توچال تقسیم شده که در میان قلّه دارآباد و توچال واقع شده و یکی از کوه های تهران برای کوهنوردی است. اردوگاه کلکچال، گردنه اسپیلت و تراورس از پشت قله کلکچال به سمت گردنه پیازچال بهترین و قابل دسترس‌ترین مسیرهای صعود به این قلّه ۳۵۰۰متری هستند. باید به این نکته توجه داشت که حرکت از سمت تراورس پشت قله کلکچال در سرما و یخبندان با توجه به ریزش بهمن ممکن نیست.

آدرس قلّه لزون تهران روی نقشه: (نمایش روی نقشه)

قلّه لزون تهران
قلّه لزون

2. قلّه اسپیلت تهران

در شمال منطقه بند یخچال و قسمت بالایی دیواره بند یخچال قلّه‌ای بسیار تماشایی به نام اسپلیت با ارتفاع 3100 متر قرار گرفته که یکی از قله های اطراف تهران است. این قلّه را امروزه به نام دیواره شروین نیز می‌شناسند. اسپی در لغت فارسی به معنای سپید و لت به معنای سنگ است از این رو اسپیلت را سنگ سپید معنا کرده‌اند. اسپیلت از سمت شمالی به لزون، از شرق به قلّه بلند کلکچال و غرب آن به پناهگاه شیرپلا می‌رسد.

آدرس قلّه اسپیلت تهران روی نقشه: (نمایش روی نقشه)

قلّه اسپیلت تهران
قلّه اسپیلت

1. قلّه عرقچین تهران

عرقچین در منطقه دارآباد و شمال کاشانک جای گرفته است. این قلّه شباهت بسیاری به کلاه حاجی‌ها داشته و از دور قابل شناسایی بوده و یکی از قله های مهم ایران است. میانگین دما در اطراف قلّه عرقچین حدود ۱۰-۱۵ درجه از شهر تهران سردتر است. برای صعود به قلّه عرقچین لوازمی ضروری احتیاج است که عبارتند از:

 • کاپشن
 • کلاه
 • کفش مناسب
 • کوله پشتی
 • و …

کاشانک و پارک نیلوفر دو مسیر ویژه برای صعود به قلّه عرقچین هستند.

آدرس قلّه عرقچین تهران روی نقشه: (نمایش روی نقشه)

قلّه عرقچین تهران
قلّه عرقچین

جمع بندی

در این مطلب شما را با قله های تهران آشنا کردیم تا اگر در سفر به تهران علاقه‌مند به ورزش کوهنوردی هستید یا دوست دارید ساعاتی را کنار دوستان و خانواده دور از هوای آلوده تهران سپری کنید بهترین مکان را با توجه به موقعیت جغرافیایی خود انتخاب کنید و از ارتفاعات تهران لذت ببرید.

مسیر عرقچین به توچال
مسیر عرقچین به توچال

سوالات متداول درباره قله های تهران

قله های تهران به ترتیب ارتفاع کدامند؟

قله توچال، قله سرباز اردک، قله پلنگ چال، قله دو شاخ، قله چین کلاغ، قله عرق چین، قله بند عیش

بلندترین قله تهران چه نام دارد؟

قله توچال

ارتفاع قله توچال چقدر است؟

3959 متر

برای رفتن به قلّه کماچال تهران چند مسیر وجود دارد؟

دو مسیر

قله های غرب تهران چه نام دارند؟

قلّه شاه نشین تهران

 بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا