تهران گردی

همه چیز درباره شهر تهران

تهران یکی از کلان شهرهای ایران است که قدمت بسیار زیادی دارد و از زمان های خیلی گذشته به عنوان پایتخت کشور شناخته می‌شود. افراد بسیاری از اقلیت ها و نژادهای مختلف از جای جای کشور به این شهر مهاجرت کرده و در آنجا زندگی می کنند. اگر دوست دارید درباره تهران و جاهای دیدنی، تاریخی و تفریحی، همچنین تاریخچه آن اطلاعات بیشتری داشته باشید تا پایان با ما در بیو تهران همراه باشید.

تهران کجاست؟

شهر بزرگ تهران با مساحتی بالغ بر 730 کیلومتر مربع یکی از شهرهای مهم کشور است که بسیاری از تصمیمات علمی، ورزشی، فرهنگی و اقتصادی در این شهر انجام می‌شود.

تاریخچه تهران

همان طور که می‌دانید تهران پایتخت ایران است و پشت هر سازه آن یک حکایتی نهفته است از حدود 230 سال پیش که این شهر به عنوان پایتخت کشور شناخته شد دچار تغییر و تحولات گسترده‌ای شده و ویژگی های زیادی به آن اضافه شده است. این شهر در ابتدا روستایی کوچک در قسمت جنوب شهر بوده که تعداد اندکی در آن سکونت داشتند که با روی کار آمدن صفویان پادشاه زندیه توجه به خصوصی به این روستا داشته و تغییراتی در آنجا انجام داده است.

تهران در ابتدا روستایی کوچک بوده که در زمان شاه طهماسب گسترش پیدا کرد.

شاه طهماسب پادشاه آن زمان سازه های بسیاری در این روستا احداث کرد و دور تا دور روستا را حصار کشید و دروازه های تهران از همان زمان شکل گرفتند، این کار باعث شد افراد زیادی برای سکونت به این مکان بیایند. تا اینکه در زمان قاجار این روستا که حالا تبدیل به شهر کوچکی شده بود به عنوان پایتخت انتخاب و محله های بسيار زيادی در آنجا ساخته شد، اکنون نیز آثاری از آن زمان در گوشه کنار شهر به چشم می‌خورد.

تاریخچه تهران
تاریخچه تهران

اطلاعاتی درباره تهران

در ادامه قصد داریم برخی از اطلاعاتی که درباره تهران لازم است بدانید را توضیح دهیم تا در سفر به این شهر بزرگ دچار سردرگمی نشوید و از سفرتان لذت ببرید.

جمعیت تهران

در تهران 22 منطقه و 374 محله وجود دارد که افراد زیادی در آنها زندگی می‌کنند بر اساس سرشماری انجام شده در سال 1395 جمعیت تهران بالغ بر8737510 نفر است. با گذشت زمان با زاد و ولدهای زیاد و مهاجرت‌هایی که به‌ این‌ شهر انجام می‌شود، مسلما بر این تعداد افزوده شده است.

مناطق و محله های تهران

اکنون شهر تهران بسیار وسیع شده است و با پیشرفت تکنولوژی این شهر به یکی از بهترین شهرهای پیشرفته خاورمیانه تبدیل شده است، هم اکنون دارای 374 محله است که توسط شهرداری اداره می‌شود و نهادهای سیاسی و اداری بسیار مهمی در این شهر فعالیت دارند. شهر تهران با وسعت زیاد به 5 بخش تقسیم بندی شده است که هر کدام از این بخش ها دارای دیدنی ها و تفریحات متعدد و متفاوتی هستند.

بخش های مختلف  تهران

 1. بخش شمال تهران
 2. بخش جنوب تهران
 3. بخش شرق تهران
 4. بخش غرب تهران
 5. بخش مرکز تهران

مساحت و مناطق تهران

تهران
مساحت730 کیلومتر مربع
جمعیت8737510 نفر
منطقه22
محله374
بخش5

نژاد و زبان مردم تهران

در اوایل اکثر افراد ساکن در تهران فارسی زبان بودند که با گذشت زمان اقوام مازندرانی، آذری، لر، عرب و… به این شهر نقل مکان کردند، البته اکنون اکثر افراد به زبان فارسی و لهجه شیرین تهرانی صحبت می‌کنند، برخی از افراد نیز به زبان مادری خود صحبت می‌کنند.

کلیسای سرکیس مقدس
کلیسای سرکیس مقدس

مذهب و دین در تهران

افرادی که در شهر تهران سکونت دارند اکثرا مسلمان و شیعه هستند، البته در بعضی از محله های تهران اقلیت های یهودی، ارمنی، مسیحی و سنی نیز زندگی می‌کنند و از آیین و مذهب خودشان پیروی می‌کنند.

در شهر تهران علاوه بر شیعیان افرادی با اقلیت های مسیحی و یهودی نیز زندگی می کنند.

آداب و رسوم تهران

در زمان های گذشته مردم تهران آداب و رسوم زیادی داشتند که با گذشت زمان به فراموشی سپرده شده است. اکنون یکی از مراسم با شکوه تهران عزاداری ماه محرم است که بیشتر در اماکن زیارتی تهران انجام می‌گیرد، البته چند سالی است که عزاداری بازار بزرگ تهران نیز معروف شده است‌. از دیگر مراسمات تهران که بیشتر در قهوه‌خانه ها انجام می‌شود نقالی است که هنوز هم طرفداران زیادی دارد‌. دیگر آداب و رسوم تهران:

 • نذری دادن
 • مراسم سمنو پزان
 • پاتختی
 • مولودی خوانی
 • آش دندانی
رسوم مردم تهران
رسوم مردم تهران

سوغات معروف تهران

تهران نیز مانند دیگر شهرها سوغات مخصوصی دارد تا مسافران و گردشگران دست خالی از این شهر برنگردند. سوغات تهران در دو نوع خوراکی و صنایع دستی است، با اینکه صنایع دستی تهران با پیشرفت شهر به فراموشی سپرده شده‌اند، ولی هستند افرادی که هنوز در ساخت این سوغات ارزشمند فعالیت دارند. سوغات خوراکی تهران بیشتر محصولات کشاورزی مانند سیب دماوند، آلوچه و لواشک دربند و دوغ آبعلی است.

صنایع دستی تهران

 • گلیم و جاجیم و پشته دوزی
 • انواع جواهرات
 • کیف و کفش چرم
 • وسایل تزئینی از جنس سفال و شیشه
 • لباس و کیف های دست دوز

برای خرید این سوغات گرانبها باید به بازار سنتی بروید، البته بیشتر مراکز خرید تهران در کار فروش سوغات و صنایع دستی تهران هستند.

مکان هایی که سوغات تهران را عرضه می کنند

 • خیابان ولیعصر
 • بازار تجریش
 • بازار تهران
 • بازار عودلاجان
 • خیابان امام خمینی

غذاهای سنتی تهران

غذاهای سنتی تهران بسیار بی‌نظیر و خوشمزه هستند و در تنوع و طعم‌های مختلف تهیه می‌شوند، علاوه بر غذاهای محلی تهران میوه های خوشمزه‌ای نیز دارد که از معروف‌ترین آنها می توان به سیب دماوند اشاره کرد. غذاها و دسرهای سنتی و خوشمزه تهران:

برای صرف غذاهای سنتی خوشمزه تهران می‌توانید به رستوران ها بروید که در سر تا سر تهران پخش شده‌اند و از نظر کیفیت غذاها بی‌نظیر هستند.

غذاهای سنتی تهران
قرمه سبزی

اقامتگاه های تهران

تهران به عنوان پایتخت کشور هر ساله گردشگران و ورزشکاران و سران کشورهای دیگر را پذیرا است، بنابراین باید هتل‌ها و اقامتگاه‌های زیادی در این شهر وجود داشته باشد تا بتواند پاسخگوی این همه مسافر باشد. در این شهر هتل های زیادی وجود دارد که با توجه به ستاره هایی که دارند از امکانات خاصی برخوردار هستند، البته در این شهر علاوه بر هتل های فراوان، مهمانخانه، هتل آپارتمان، خانه های اجاره‌ای و مسافرخانه نیز برای اقامت گردشگران وجود دارد که از نظر بهداشت و امکانات منحصر به فرد هستند.

اماکن گردشگری تهران

همان طور که گفتیم تهران به 5 محله تقسیم بندی شده است و هر کدام از این محله ها جاذبه های گردشگری متفاوتی دارند. در ادامه لیستی از جاهای دیدنی تهران را معرفی خواهیم کرد با ما همراه باشید، در این شهر علاوه بر جاهای دیدنی می توانید از شهربازی ها و پارک ها و همچنین استخرهای روباز تهران نیز استفاده کنید.

دریاچه چیتگر
دریاچه چیتگر تهران

معروف ترین مکان های دیدنی تهران

کاخ سعد آباد
کاخ سعد آباد

خیابان های مهم تهران

تهران شهر بسیار وسیعی است که خیابان های بسیار زیادی دارد، در میان این خیابان ها، خیابان هایی وجود دارند که بسیار مهم و دیدنی هستند و از تفریحات رایگان تهران شناخته می‌شوند. در بعضی از خیابان های تهران غذاهای محلی طبخ نی‌شود و از فاصله بسیار دور بوی مطبوع آن به مشامتان می‌رسد. برخی دیگر مراکز خرید بسیاری برای خرید دارند که از شیر مرغ تا جون آدمیزاد در آنجا پیدا می‌شود، بعضی دیگر هم برای گشت و گذار و پیاده روی شبانه مناسب هستند. خیابان های معروف تهران:

 • خیابان ولیعصر
 • میدان حسن آباد
 • خیابان سی تیر
 • میدان امام خمینی
 • خیابان فرشته

خیابان گردی از جمله تفریحات رایگان محسوب می شوند که افراد زیادی طرفدار آن هستند.

خیابان های معروف تهران
خیابان های معروف تهران

مکان های زیارتی تهران

تهران از شهرهایی است که‌ اماکن زیارتی زیادی دارد و گردشگران زیادی هر ساله به خاطر اماکن زیارتی تهران به این شهر سفر می‌کنند. در میان مکان های زیارتی که در تهران برای مسلمانان وجود دارد مکان‌هایی هم برای دیگر ادیان وجود دارد که از جمله آنها کلیسا‌های تهران هستند که به منظور عبادت مسیحیان ساخته شده‌اند. از جمله اماکن زیارتی تهران:

 • امامزاده صالح
 • شاه عبدالعظیم حسنی
 • کلیسای سرکیس مقدس
 • کنیسه حییم
 • آتشکده آدریان
امامزاده صالح
امامزاده صالح

فرودگاه های تهران

تهران اکنون دارای دو فرودگاه بزرگ بین‌المللی است که وظیفه حمل و نقل مسافران خارجی و داخلی را بر عهده دارند، همچنین مکان های دیدنی و تفریحی بسیار زیادی در این شهر وجود دارد که امکانات بی نظیری در آنجا برای آسایش گردشگران تدارک دیده شده است. فرودگاه های مهم تهران:

 1. فرودگاه مهرآباد
 2. فرودگاه امام خمینی
فرودگاه امام خمینی
فرودگاه امام خمینی

وضعیت آب و هوای تهران

تهران یکی از شهرهای بزرگ کشور است که از لحاظ جغرافیایی در بهترین مکان از کشور واقع شده و شرایط آب و هوایی مناسبی دارد، البته به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه های البرز و منتهی بودن به کویر آب و هوای بسیار متفاوتی در تابستان و زمستان دارد و تابستان های گرم و زمستان های سردی را تجربه می‌کند. محله های نزدیک به دامنه کوه تابستان های خنکی دارند، در عوض طرف دیگر تهران که به کویر منتهی می‌شود هوای بسیار گرم و سوزانی را تجربه می‌کند. اگر قصد سفر به تهران را دارید مقاله بهترین زمان سفر به تهران را مطالعه کنید.

تهران از یک طرف به دامنه کوه های البرز و از طرف دیگر به کویر منتهی می شود.

سوالات متداول درباره تهران

مساحت تهران چقدر است و چقدر جمعیت دارد؟

مساحت این شهر حدود 730 کیلومتر مربع و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال 1395، 8737510 نفر است.

آداب و رسوم تهران چیست؟

عزاداری محرم، نقالی، آش دندونی، مولودی خوانی، مراسم سمنو پزان، پاتختی، نذری دادن

تهران چند محله دارد؟

5 محله، محله شمال، محله جنوب، محله شرق، محله غرب و محله مرکزی تهران

آب و هوای تهران چگونه است؟

تهران به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه های البرز و منتهی بودن به کویر آب و هوای بسیار متفاوتی در تابستان و زمستان دارد و تابستان های گرم و زمستان های سردی را تجربه می‌کند.

فرودگاه های مهم و بین‌المللی تهران کدامند؟

فرودگاه مهرآباد و فرودگاه امام خمینی

جمع بندی

در این مقاله بعضی از اطلاعاتی که درباره تهران لازم است بدانید را توضیح دادیم تا در سفرهایی که به این شهر بزرگ خواهید داشت به راحتی بتوانید جاهای دیدنی، هتل ها و … را پیدا کنید و با شناخت آداب و رسوم افراد ساکن در تهران بتوانید راحت تر با آنها ارتباط برقرار کنید. البته به غیر از مواردی که گفته شد جاهای دیدنی اطراف تهران نیز بسیار دیدنی هستند که در سفر به تهران بازدید از آنها را فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا