طبیعت گردی تهران

لیست آبشارهای معروف تهران

با معروف‌ترین آبشارهای تهران آشنا شوید

آبشارهای تهران از بهترین جاهای گردشگری اطراف تهران هستند که افراد بسیاری برای گشت‌و‌گذار و تفریح و گذراندن اوقات فراغت خود و همچنین فرار از شلوغی و ترافیک پایتخت به دیدن این شگفتی‌های طبیعت می‌روند. در این مقاله قصد داریم تعدادی از آبشارهای تهران را به همراه آدرس معرفی کنیم، برای آشنایی بیشتر تا پایان مقاله با ما در بیو تهران همراه باشید.

آشنایی با 6 تا از آبشارهای فصلی معروف تهران

آبشارهای فصلی تهران یکی دیگر از زیبایی‌های اطراف تهران هستند که تنها در فصل بهار و تابستان جریان دارند و از ذوب شدن برف کوه‌های اطراف بوجود می‌آیند که معمولا در فصل پاییز و زمستان قطع می‌شوند یا به صورت یک آبراه باریک هستند.

6. آبشار کلوگان تهران

یکی از بلندترین آبشارهای تهران آبشار فصلی کلوگان، در روستای کلوگان است که در بهار پر‌آب می‌شود و در وسط تابستان کم‌آب می‌شود. مسیر این آبشار شیب ملایمی دارد و حدود 2 ساعت به طول می‌انجامد در طول مسیر بعضی جاها باید از داخل آب عبور کنید تا به آبشار برسید.

آبشار کلوگان تهران
آبشار کلوگان تهران

طبیعت اطراف آبشار کلوگان بسیار سرسبز است و اکثر کوهنوردان آنجا را برای کمپینگ اطراف تهران انتخاب کرده و اتراق می‌کنند. این آبشار از رودخانه‌ای که در اطراف دره وجود دارد سرچشمه می‌گیرد.

آدرس آبشار کلوگان

ارتفاع آبشار کلوگان40 متر
آدرس آبشار کلوگاناستان تهران، شهرستان شمیران، بخش رودبار قصران، دهستان رودبار قصران، روستای کلوگان

توجه: مسیر رسیدن به آبشار کلوگان به خاطر سختی راه برای کودکان مناسب نیست.

5. آبشار دوقلو تهران

آبشار دوقلو در ارتفاعات شیرپلا جریان دارد و یکی از آبشارهای فصلی تهران است. آبشار دوقلو دو شاخه دارد و در اردیبهشت ماه به پرآب‌ترین میزان خود می‌رسد.

بیشتر کوهنوردان و جوانان به دیدن این آبشار می‌روند. این آبشار نزدیکی پناهگاه شیرپلا است که کوهنوردان می‌توانند از امکانات این پناهگاه استفاده کنند‌. مسیر رسیدن به آبشار دوقلو بسیار با‌صفا و سرسبز است و چشمه‌های زیادی در مسیر جریان دارد.

توجه: مسیر رسیدن به آبشار دوقلو کمی سخت بوده و برای سالمندان و کودکان این مسیر مناسب نیست

آدرس آبشار دوقلو

ارتفاع آبشار دوقلو20 متر
آدرس آبشار دوقلواستان تهران، شمال شهر تهران، منطقه دربند، نزدیک پناهگاه کوهستانی شیر پلا

آبشار دوقلو تهران در نزدیکی پناهگاه شیرپلا قرار گرفته است.

4. آبشار آینه‌‌ورزان تهران

آبشار آینه‌‌ورزان در شهرستان دماوند در بخش پایینی روستای ورزان و در دامنه زرینه کوه جریان دارد. مسیر رسیدن به آبشار کمی دشوار است و برای رفتن به آن‌جا باید آمادگی داشته باشید. بالای کوهستان‌های اطراف آبشار آینه‌ورزان آثاری از دوران قدیم وجود داشته که به مرور زمان تخریب شده و خرابه‌هایی از آن بر جای مانده است.

آبشار آینه‌‌ورزان تهران
آبشار آینه‌‌ورزان تهران

آدرس آبشار آینه‌‌ورزان

ارتفاع آبشار آینه‌‌ورزان20 متر
آدرس آبشار آینه‌‌ورزاناستان تهران، شهرستان دماوند، روستای آینه ورزان

3. آبشار کبوتر خوان تهران

آبشار کبوتر‌خوان در منطقه گردشگری دارآباد قرار دارد که از بالای صخره‌ای بلند به پایین سرازیر شده است. در اطراف این آبشار آبشارهای بسیاری وجود دارد که از کوه‌ توچال سرچشمه می‌گیرند‌.

در فصل زمستان و تا اواسط اردیبهشت در اطراف آبشار برف وجود دارد، بنابراین بهترین زمان بازدید از این آبشار فصل بهار است‌. مسیر رسیدن به این آبشار زیاد سخت نیست ولی برای اتراق باید وسایل مورد نیاز کمپ را همراه خود ببرید. دره دارآباد در آخر هفته‌ها بسیار شلوغ می‌شود و کوهنوردان و گردشگران زیادی برای بازدید و تفریح به این مجموعه تفریحی می‌آیند.

آدرس آبشار کبوتر خوان

ارتفاع آبشار کبوتر خوان2300 متر از سطح دریا
آدرس آبشار کبوتر خواناستان تهران، شمال شهر تهران، منطقه دار‌‌آباد

بهترین زمان رفتن به آبشار کبوترخوان تهران فصل بهار است که آبشار پراب است.

2. آبشار سنگان تهران

آبشار سنگان در ارتفاعات روستای خوش آب‌و‌‌هوای سنگان جریان دارد و در طول سال هوای خنکی دارد و مکانی بسیار عالی برای روزهای گرم تابستان است. آبشار سنگان در دامنه کوه پهنه حصار جریان دارد این کوه یکی از کوه‌هایی است که کوهنوردان زیادی را به سوی خود می‌کشاند، اغلب ورزشکاران آخر‌ هفته را کنار این آبشار سپری می‌کنند.

آبشار سنگان تهران
آبشار سنگان تهران

آبشار سنگان در مسیر خود زمین‌های کشاورزی را آبیاری کرده و در ادامه به رودخانه کن می‌ریزد و اطراف آن چند غار کوچک به چشم ‌می‌خورد که مکانی دیدنی و چشم‌نواز است. آبشار سنگان در فصل زمستان به دلیل ارتفاع زیادی که دارد یخ می‌بندد که منظره زیبایی به‌وجود می‌آورد.

آدرس آبشار سنگان

ارتفاع آبشار سنگان30 متر
آدرس آبشار سنگاناستان تهران، شمال غربی شهر تهران، بخش کن، روستای سنگان

زمین‌های کشاورزی سنگان توسط آبشار سنگان آبیاری می‌شود و در ادامه به رودخانه کن می‌پیوندد.

1. آبشار چال مگس تهران

چال مگس از مناطق ییلاقی تهران است که رودخانه‌ها، آبشارها و چشمه‌های فراوانی دارد. یکی از این آبشارهای پر آب چال مگس است که از کوهستان‌های اطراف چال مگس سرچشمه می‌گیرد.

در اطراف آبشار چال مگس مراتع و چمنزارها زیادی وجود دارد که مکان مناسبی برای پیک‌نیک است. در فصل بهار در این مسیر کوهنوردی تهران که به سمت آبشار چال مگس است، می‌توانید گیاهان دارویی زیادی را بچینید.

آبشار چال مگس تهران
آبشار چال مگس تهران

برای رفتن به آبشار چال مگس می‌توانید به مجموعه تفریحی دارآباد که از جاذبه‌های گردشگری تهران است بروید، پس از کمی استراحت و نوشیدن چای داغ در قهوه‌خانه‌های این مجموعه، مسیر پیاده‌روی خودتان را شروع کنید.

آدرس آبشار چال مگس

ارتفاع آبشار چال مگس3180 متر از سطح دریا
آدرس آبشار چال مگساستان تهران، شمال شهر تهران، منطقه دار‌آباد

معرفی 5 تا از آبشارهای دائمی تهران

بسیاری از آبشارهای تهران دائمی هستند و در تمام ایام سال پرآب و خردشان هستند. این آبشارها مناطق طبیعی بکری هستند که مسافران زیادی برای گذراندن تعطیلات خود به آنجا می‌روند.

5. آبشار تیزاب تهران

مزه آب آبشار تیزاب کمی تند است و در ارتفاعات دماوند و میان تهران و مازندران در دشت وسیعی جریان دارد. چشمه آبگرم تیزاب در مسیر آبشار تیزاب واقع شده است که مردم روستاهای اطراف برای درمان بعضی بیماریها از آن استفاده می‌کنند.

مسیر رسیدن به این‌ آبشار خاکی است و بهترین اتومبیل برای طی کردن این مسیر کوهستانی آفرود است. البته تا رسیدن به آبشار باید کمی پیاده‌ردی کنید، در اطراف چشمه تیزاب می‌توانید چادر زده و اتراق کنید، ولی در اطراف آبشار مکانی برای کمپ وجود ندارد‌.

آدرس آبشار تیزاب

ارتفاع آبشار تیزاب20 متر
آدرس آبشار تیزاباستان تهران، شهرستان دماوند، منطقه دشت مزار

مردم محلی از آب چشمه تیزاب برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌کنند.

4. آبشار شکرآب تهران

منظره‌های اطراف آبشار شکرآب بسیار زیبا و دلنشین است و این آبشار در یک منطقه خوش آب‌و‌‌هوا قرار گرفته است. آبشار شکرآب از ارتفاعات صندوق چال سرچشمه می‌گیرد و در مسیر خود به رودخانه جاجرود می‌پیوندد.

آبشار شکرآب تهران
آبشار شکرآب تهران

در اطراف و نزدیکی آبشار شکرآب منظره‌های طبیعی و سرسبز زیادی وجود دارد، همچنین آبشارهای فصلی زیادی به چشم می‌خورد. آبشار شکرآب بین روستای آهار و شکرآب قرار گرفته و از جاهای دیدنی تهران که در مسیر آبشار شکرآب قرار دارد می‌توان به امامزاده طاهر اشاره کرد که گردشگران زیادی برای زیارت به این امامزاده می‌آیند.

آدرس آبشار شکراب

ارتفاع آبشار شکرآب10 متر
آدرس آبشار شکرآباستان تهران، شهرستان شمیران، بخش رودبار قصران، روستای شكرآب

3. آبشار آبنیک تهران

آبشار دائمی آبنیک در نزدیکی روستای ییلاقی آبنیک یکی از بهترین روستاهای اطراف تهران جریان دارد و در نزدیکی آن چشمه‌ای با آب زلال وجود دارد که آب خود را از این آبشار تامین می‌کند. فصل تابستان اطراف آبشار آبنیک بسیار سرسبز و تماشایی می‌شود.

این آبشار زمستان یخ می‌زند که بسیار شگفت انگیز است. برای رسیدن به این آبشار می‌توانید با اتومبیل تا انتهای جاده خاکی که در انتهای روستای آبنیک وجود دارد بروید و بقیه راه را پیاده طی کنید. در قسمتی از مسیر باید از آب عبور کنید که بسیار لذت‌بخش است.

آبشار آبنیک تهران در زمستان به طور کامل یخ می‌بندد که منظره بسیار زیبایی را به وجود می‌آورد.

آدرس آبشار آبنیک

ارتفاع آبشار آبنیک8 متر
آدرس آبشار آبنیکاستان تهران، شهرستان شمیران، بخش رودبار قصران، روستای آبینک

2. آبشار ایگل تهران

در بخش رودبار قصران آبشاری به نام ایگل وجود دارد که اطراف این آبشار ایگل فضای سرسبز و خوش آب‌و‌‌هوایی دارد. رودخانه‌ها و چشمه‌های پرآبی در اطراف روستای ایگل وجود دارد که برای تامین آب روستای ایگل مناسب هستند. برای تماشای آبشار ایگل تا آخر روستا را با اتومبیل طی کنید و بقیه راه پیاده بروید.

آبشار ایگل تهران
آبشار ایگل تهران

آدرس آبشار ایگل

ارتفاع آبشار ایگل2300 متر از سطح دریا
آدرس آبشار ایگلاستان تهران، شهرستان شمیران، بخش رودبار قصران، چهار کيلومتری غرب روستای اوشان، روستای ایگل

توجه: مسیر شیب زیادی دارد بهتر است برای رفتن به آبشار ایگل کفش مناسب کوه‌نوردی بپوشید.

1. آبشار شورآب تهران

آبشار شورآب بعد از گردنه گدوک و کنار جاده تهران قائمشهر قرار دارد. این آبشار از زمین‌هایی عبور می‌کند که دارای گوگرد بسیار است، به همین دلیل آب آن قابل آشامیدن نیست. دهانه ریزش آب آبشار به خاطر وجود گوگرد زیاد به قرمزی می‌زند که این رنگ زیبایی خاصی به این آبشار بخشیده است.

آبشار شوراب
آبشار شوراب فیروزکوه

چشمه‌هایی که در اطراف وجود دارند هم مانند خود آبشار رنگ قرمز دارند و گوگردی و غیر آشامیدنی هستند. پل ورسک یکی از دیدنی‌های اطراف آبشار شورآب است که گردشگران زیادی برای دیدن آن به این منطقه می‌آیند.

آدرس آبشار شورآب

ارتفاع آبشار شورآب2000 متر از سطح دریا
آدرس آبشار شورآباستان تهران، فیروزکوه، جاده تهران قائمشهر، گردنه گدوک، روستای شورآب

آبشار شورآب از زمین‌هایی که گوگرد دارند عبور می‌کند به همین دلیل غیر قابل آشامیدن است.

سوالات متداول در مورد آبشارهای اطراف تهران

برای رفتن به آبشارهای اطراف تهران چه وسایلی باید همراه داشته باشیم؟

وسایل کمپ و کوهنوردی، کفش مناسب کوه‌نوردی، غذای سبک و مقوی، آب

برای بازدید از آبشارهای تهران کدام فصل مناسب است؟

بهار و تابستان

آبشارهای دائمی تهران کدامند؟

آبشار شورآب، آبشار ایگل، آبشار آبنیک، آبشار شکرآب، آبشار تیزاب تهران

آبشار سنگان تهران
آبشار سنگان تهران

جمع بندی

همان طور که در این مقاله گفته شد تهران شهر شلوغ و پر از هیاهویی است که ساکنان آن برای دوری از ترافیک و آلودگی به مناطق اطراف آن پناه می‌برند. آبشارها از بهترین مکان‌هایی هستند که می‌توانید ساعاتی از روز را به آنجا رفته و اوقات فراغت خوشی را بگذرانید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا