طبیعت گردی تهران

همه چیز درباره روستای آهار تهران

روستای آهار تهران با جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر

در اطراف تهران روستاهای بسیاری وجود دارد که از نظر آب‌و‌هوا مکانی مناسب برای تفریح و سفر یک روزه هستند. روستای آهار یکی از روستاهای ییلاقی نزدیک تهران است که‌ می‌توانید برای دوری از شلوغی و آلودگی تهران به این مکان دنج و زیبا پناه ببرید. در این مقاله قصد داریم به معرفی کامل روستای آهار تهران، تاریخچه، جاذبه ها، تفریحات و نحوه دسترسی به آن بپردازیم، برای آشنایی بیشتر تا پایان مقاله با ما در بیو تهران همراه باشید.

روستای آهار تهران کجاست؟

یکی از روستاهای سرسبز تهران روستای آهار است که در منطقه رودبار قصران واقع شده و از بهترین مکان‌های تهران برای تفریح و کوه‌نوردی است. این روستا در دامنه‌های رشته کوه البرز قرار گرفته و اطراف آن کوهستان‌های و قله‌های بلند زیادی وجود دارد، به همین علت کوهنوردان زیادی عازم این روستا می‌شوند.

به علت آب‌و‌هوای مساعد روستا کشاورزی در این منطقه رونق زیادی دارد و کشاورزان آب موردنیاز خود را از چشمه‌ها و رودخانه‌های اطراف تامین می‌کنند.

آدرس: تهران، شهرستان شمیرانات، منطقه رودبار قصران، روستای آهار

شغل اصلی مردم بومی روستای آهار کشاورزی است و آب موردنیاز آنها از رودخانه‌ها تأمین می‌شود.

آهار از گذشته تا امروز

روستای آهار هم مانند دیگر روستاهای اطراف تهران، تاریخچه کهنی دارد و مردم این روستا مذهبی هستند و از مهم‌ترین مراسم‌های روستا مراسم عزاداری و سینه‌زنی محرم است.

در روستای آهار محله‌های زیادی از جمله:

 1. پایین‌محله
 2. بالا‌محله
 3. میان‌ده
 4. سیفان
 5. سادات
 6. نظران

در گذشته فقط کوهنوردان به این روستا می‌رفتند، ولی امروزه افراد زیادی برای فرار از شلوغی شهر به روستای آهار برای گردش و تفریح می‌روند. روستای آهار به خاطر رودخانه‌های پرآب به این نام مشهور شده است که مردم بومی قبلا اوهر می‌گفتند ولی به مرور زمان به آهار تغییر کرد.

مسیرهای رفتن به روستای آهار تهران

بهترین راه سفر به روستای آهار تور گردشگری و یا اتومبیل شخصی است. برای رسیدن به این روستا باید اتوبان آقا بابایی را طی کرده و از خروجی جاده لشکرک از اتوبان خارج شده و بعد از طی مسافتی به جاده اوشان فشم وارد شوید.

از اوشان و حاجی آباد که رد ‌شدید قبل از رسیدن به فشم از خروجی دره بهشت از جاده خارج شده و به جاده فرعی و سرسبز آهار می‌رسید، جاده را تا رسیدن به روستای آهار ادامه دهید‌.

بهترین راه سفر به روستای آهار تهران تور گردشگری است.

آب و هوای روستای آهار تهران

آهار یک روستای خوش آب‌و‌هوا با طبیعتی بکر و سرسبز است که بهار و شب‌های تابستان خنکی دارد و به خاطر قرار گرفتن میان کوهستان پاییز و زمستان سرد و یخبندانی دارد. بارش برف در بعضی ایام به قدری زیاد است که راه روستا مسدود می‌شود.

بهترین زمان سفر به روستای آهار
بهترین زمان سفر به روستای آهار

بهترین زمان سفر به روستای آهار

بهترین فصل سفر به تهران و روستای آهار فصل زیبای بهار و پاییز برگ ریزان است که در این فصول درختان آهار بسیار زیبا هستند و هوا نیز خنک و دلپذیر است. البته در فصل تابستان هم آهار زیبایی زیادی دارد اگر به کمپ علاقه‌مند هستید تابستان را برای سفر به آهار انتخاب کنید تا بتوانید در دل طبیعت کمپ کنید. زمستان‌های آهار بسیار سرد و برفی است اگر برای تفریح عازم آهار می‌شوید فصل دیگری را انتخاب کنید.

بهترین فصل سفر به روستای آهار فصل بهار و پاییز است.

تفریحات مهیج روستای آهار تهران

روستای آهار تهران یکی از مناطقی است که طبیعت بکری دارد و لذت طبیعت گردی از مهمترین تفریحات این روستا به شمار می‌آید، البته پیاده روی در پیچ و خم روستا در آب‌و هوای پاکیزه و خنک روستا بسیار دوست داشتنی و لذت‌بخش و از دیگر تفریحات مهیج روستای آهار است.

یکی دیگر از تفریحات سرگرم کننده‌ای که در روستا وجود دارد عکاسی از مناظر سرسبز و طبیعی روستا آهار است. شما می‌توانید با ثبت عکس‌های زیبا خاطره سفر به آهار را همیشه زنده نگه دارید.

از مهمترین تفریحات روستای آهار تهران طبیعت گردی در هوای باطراوت و پاکیزه است.

امکانات رفاهی روستای آهار تهران

برای سفر به آهار نیازی نیست مواد غذایی همراه داشته باشید زیرا که این روستا رستوران و مراکز طبخ غذای محلی دارد که غذاهای خوشمزه‌ای در منو دارند. در این روستا درختان میوه زیادی وجود دارد که می‌توانید از این میوه های تازه خریداری کنید.

امکانات کم و ناچیز این روستا برای افرادی که برای سفر یک روزه به آهار آمده‌اند کافی است. در ضمن روستای آهار مسجد و سرویس بهداشتی هم دارد.

رستوران‌های روستای آهار:

 1. رستوران نسیم توچال
 2. کافه رستوران گیلاس
 3. رستوران برگ بو

8 تا از دیدنی های اطراف روستای آهار

روستای آهار از روستاهای بسیار بی‌نظیر تهران است که جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد. مسافران زیادی برای گذراندن اوقات فراغت خود عازم این روستای رویایی می‌شوند.

8. کوچه‌ باغ‌های آهار

وقتی وارد جاده روستای آهار تهران شوید از همان ابتدا پی به زیبایی منحصربه‌فرد این روستا خواهید شد. زیبایی کوچه‌باغ‌ها و سبزه‌زارهای آهار بسیار بی‌نظیر است، وقتی از کوچه‌ها عبور می‌کنید درختان میوه‌ای را خواهید دید که از دیوار خانه‌ها بیرون آمده‌اند.

نکته: این باغ‌ها شخصی هستند و چیدن میوه آن‌ها ممنوع است.

7. آتشگاه قصران

روستای آهار تهران قدمت تاریخی زیادی دارد اهالی این روستا در گذشته زرتشتی بوده‌اند، به همین دلیل آتشکده قصر دخترک و آتشگاه قصران برای عبادت روستاییان در این روستا ساخته شده است. برای رسیدن به این آتشگاه باید یک مسیر شنی با شیب تند را پیاده طی کنید که حدود یک ساعت طول می‌کشد.

6. رودخانه شکرآب

در قسمت دیگری از روستای آهار رودخانه پرآب دیگری به‌نام شکرآب جریان دارد که از کوه صندوق‌چال سرچشمه می‌گیرد و پس از پیوستن به رود پیش‌کنک به رودخانه جاجرود می‌پیوندد. این رود برای آبیاری باغ‌های بخش دیگری از روستا مورد استفاده قرار می‌گیرد‌.

کشاورزان روستای آهار از رودخانه شکرآب و پیش‌کنک برای آبیاری باغ‌ها استفاده می‌کنند.

5. روستای و آبشار شکرآب

از روستاهای نزدیک آهار روستای زیبا و سرسبز شکرآب است که جاده بین این دو روستا از زیبایی منحصر‌به‌فردی برخوردار است و مکانی مناسب برای پیاده‌روی است. در مسیر رودخانه شکرآب اگر جلو بروید به آبشار پرآب و جذاب شکرآب خواهید رسید که یکی از شگفتی‌های طبیعت در این روستا است.

روستا و آبشار شکرآب
آبشار شکرآب

4. چشمه برفی شکرآب

در مسیری که برای رسیدن به آبشار طی می‌کنید چشمه زیبایی وجود دارد که از آب شدن برف قله‌های بلند آهار بوجود آمده است. آهار با وجود چشمه‌های جوشان به یکی از مناطق بکر و آرامش‌بخش تبدیل شده است.

3. آبشار فصلی چهل پله

در دامنه کوه قلعه دختر آبشار فصلی چهل‌ پله وجود دارد که در فصل بهار و تابستان جریان دارد. آبشار چهل‌پله با به هم پیوستن چند آبشار کوچک بوجود آمده که منظره‌ای شگفت‌انگیز خلق کرده‌اند.

2. رودخانه پیش‌کنک

یکی از رودهای پرآب روستای آهار رودخانه پیش‌کنک است که از کوه گاجره شروع شده و در انتها به رودخانه شکرآب می‌پیوندد. یکی از منبع تامین آب روستاییان برای کشاورزی همین رودخانه است که در زیبایی طبیعت نقش مهمی را ایفا می‌کند.

1. امامزاده طاهر و زاهد

در دوراهی که به چشمه‌های شکرآب می‌رسد، امامزاده طاهر و زاهد واقع شده که بنای این امامزاده در دوران قاجار ساخته شده است. امامزاده طاهر و زاهد مکانی برای کوهنوردانی است که به قله‌های بلند روستای آهار صعود می‌کنند.

اقامت در روستای آهار تهران

برای اقامت در روستای آهار گزینه‌های زیادی وجود دارد. اقامتگاه‌های بومگردی آهار و همچنین خانه‌های اجاره‌ای که روستاییان در اختیار مسافران قرار می دهند بهترین گزینه‌ها هستند.

اگر به کمپینگ اطراف تهران علاقه دارید در میدان آهار وسایل معدودی برای کمپ محیا است. می‌توانید برای اقامت به روستاهای فشم و میگون بروید، روستای میگون هتل جهانگردی مجهزی دارد که امکانات زیادی دارد.

نکته: اگر می‌خواهید در طبیعت اتراق و کمپ کنید حتما به کلانتری روستا اطلاع دهید.

طبیعت روستای آهار
طبیعت روستای آهار تهران

10 تا قله های معروف روستای آهار

روستای آهار یکی از روستاهای کوهستانی اطراف تهران است که رشته‌کوه‌ها و قله‌های بلند بسیاری دارد. این روستا پذیرای کوهنوردان بسیاری است که برای لذت بردن از آب‌و‌هوا و مناظر زیبای روستای آهار این منطقه را برای مسیر کوهنوردی در تهران انتخاب می‌کنند‌.

10. قله آهار

یکی دیگر از قله های بلند روستای آهار تهران، قله آهار است که بین روستای فشم، آهار و میگون قرار گرفته و گفته می‌شود ارتفاع این قله نصف قله دماوند است. اگر به یک کوه‌نوردی طولانی علاقه‌مند هستید حتما صعود به قله آهار را امتحان کنید، در مسیر رسیدن به قله مناظر زیبا و چشمه‌های زیادی وجود دارد. در دل این کوه معدن گچ قرار گرفته و مالرویی که در گذشته میگون را به آهار متصل می‌کرده است.

چشمه‌های قله آهارمناطق دیدنی مهم قله آهار
چشمه چوندرقاسم دره
چشمه اکرمسرویشه
چشمه علی خشگهمنطقه چوندر
چشمه لش قورباغهتنگه گچ

قله آهار نصف ارتفاع دماوند را دارد و از مهم‌ترین قله‌های کشور است.

9. قله افتودیم

قله افتودیم بین روستای شکرآب و آهار قرار گرفته و مسیر صعود به این قله بسیار آسان است و برای کسانی که به کوه‌نوردی آشنایی ندارند راحت است.

دیدنی‌های قله افتودیم:

 • چال سید آقا داوود
 • خرس سنگ
 • امامزاده شکرآب

چال سید آقا داوود در ابتدای مسیر صعود به قله است، اگر در میان راه خسته شدید می‌توانید تا چال سید آقا داوود رفته و مسیر را برگردید.

8. سرتخت

از قله‌های سرسبز و پوشیده شده از مراتع روستای آهار سرسخت است که محلی مناسب برای چراگاه گوسفندان است. در مسیر صعود به سرتخت چادرهای چوپانان را مشاهده خواهید کرد که گوسفندان را به چرا برده‌اند‌. در مسیر قله چشمه دائمی اسپید کمر وجود دارد که گوسفندان نیز از این چشمه آب می‌خورند.

مناطق مهم قله سرتخت:

 • گاهره لوار
 • گاهره گل بند سر
 • سینه علی کاووس
 • سر سو
 • سومچدک
 • گاهره پرخو
 • تپه ملک پشته

7. کوه پاوش

برای رسیدن به قله پاوش باید از ده تنگه به سمت گردنه چپه و کوه‌های شهرستانک حرکت کنید. این کوه دارای چشمه‌های پر‌آب و مسیری سرسبز است.

مناطقی که در مسیر صعود به کوه پاوش نظاره خواهید کرد از جمله:

 • یرد خانمی
 • قیاق میون
 • سوگنج
 • نوردمین

6. قله سی‌چال

قله سی‌چال یکی از پیست‌های اسکی تهران است که در روستای آهار قرار گرفته و بیشتر کوهنوردان به خاطر استفاده از این پیست در زمستان به این قله می‌آیند‌، البته این کوه در فصل بهار هم زیبایی بی‌نظیری دارد.

در گذشته در اطراف قله سی‌چال چاه‌هایی برای جمع کردن آب وجود داشته به همین علت این قله به سی‌چال معروف شده است‌.

قله سی‌چال به خاطر پیست اسکی زمستانی معروف شده است‌.

5. قله قزقونچال

یکی از قله های تهران در روستای آهار، قله قزقونچال است که در سمت شمالی توچال واقع شده است، وقتی بر بالای این قله بایستید تمام روستا با مناطق سرسبز اطراف را به طور کامل مشاهده خواهید کرد. قله قزقونچال از جمله کوه‌هایی است که افرادی که در کوه‌نوردی تجربه چندانی ندارند هم می‌توانند بر بالای آن صعود کنند.

4. کوه سیل‌گله و کمال‌لو

دو کوهی که در کنار هم بین گاجره و اودره واقع شده‌اند کوه سیل‌گله و کمال‌لو هستند که منظره‌ای فوق‌العاده بی‌نظیری دارند‌. برای صعود به سیل‌گله از گردنه هملون و دره عملون نیگون عبور خواهید کرد، همچنین دو چشمه لش سیل‌گله و کاچین امیر و منطقه مگ سنگ را در مسیر خواهید دید.

3. کوه توچال

کوه توچال از قله‌های مشهور ایران است که کوهنوردان زیادی به این قله بلند صعود می‌کنند. صعود به این قله در فصل بهار بسیار جذاب و زیبا است، در این فصل مسیر دسترسی به قله توچال بسیار سرسبز و چشمه‌های فراوانی در جریان هستند. مناطق زیادی در مسیر صعود به قله توچال وجود دارد که هر کدام به نوبه خود دیدنی و منحصربه‌فرد هستند.

مهم‌ترین مناطق دیدنی کوه توچالچشمه‌های پرآب توچال
بازاکچشمه ویشه
مهدی‌ چالتوچال‌ نو
گندم‌ چالچشمه مراد
خرسنگتنگه رمضان‌بند
کمرخونیچشمه حوری
شن گاهرهورف چال
پله نخودیچشمه صفر غریب
کله سودارچشمه حوری
سو‌گونهچشمه گل گلک

از قله‌های بلند و معروف تهران که بین کوهنوردان طرفداران زیادی دارد قله توچال است.

سفر به روستای آهار در زمستان
سفر به روستای آهار در زمستان

2. قله بارویک

یکی از قلعه‌هایی که درست در روبروی روستای آهار واقع شده است قله بارویک است که از داخل روستا هم نمایان است. دلیل خنکی روستای آهار به خاطر وجود این قله بلند است، این قله در زمستان بارش برف شدید را تجربه می‌کند، برای همین کوهنوردان در فصل زمستان به این قله نمی‌روند. وقتی از دور به قله بارویک نگاه کنید به نظر برای صخره‌نوردی مکان خوبی است، ولی در اصل این‌طور نیست و جای خطرناکی برای صخره‌نوردی است.

1. قله قلعه دختر

مسیر صعود به قله قلعه دختر از روستای آهار شروع سده و تا گردنه سرلو آهاروش ادامه دارد. صعود به این قله با دیگر قله‌های روستای آهار تفاوت دارد. در راه رسیدن به این قله باقیمانده آتشکده‌ای به نام قصر دخترک وجود دارد که در زمان ساسانیان عبادتگاه زرتشتیان بوده است.

مهمترین مناطق قله قلعه دختر:

 • زنگ تور
 • دیم واچی
 • گته چال
 • گته سرلت
 • بخ گرچ
 • گاهره ماعر
 • سنگ چال
 • سرچمکی
 • سرخاسک

مهمترین وجه تمایز قله قلعه دختر با دیگر قله‌ها وجود آتشکده قصر دخترک در این کوه است.

در سفر به آهار چه وسایلی با خود ببریم؟

در روستا آهار امکانات متنوعی وجود دارد، شما می‌توانید مواد خوراکی مورد نیازتان را از روستاییان تهیه کنید، با این کار هم بار سفر خودتان کم می‌شود هم به اقتصاد روستاییان کمک می‌کنید‌. در سفر به این روستا اکر قصد کوه‌نوردی دارید حتما وسایل کوه‌نوردی و کمپ را همراه داشته باشید.

وسایل موردنیاز برای کوهنوردی:

 1. لباس گرم
 2. کفش مخصوص کوهنوردی
 3. زیرانداز
 4. آب
 5. خوراکی‌های سالم و سبک
 6. دوربین
 7. تجهیزات کوه‌نوردی
 8. پتو و لوازم خواب
 9. وسایل کمپ
سوغات روستای آهار
سوغات روستای آهار

سوالات متداول درباره روستای آهار تهران

جاذبه‌های دیدنی روستای آهار چه هستند؟

چشمه‌های جوشان، رودخانه‌های پیش کنک و شکرآب، کوه‌های مرتفع، کوچه‌باغ‌ها و باغ‌های سرسبز میوه

بهترین مسیر رفتن به آهار کدام مسیر است؟

از جاده لشکرک به جاده اوشان فشم بروید، بعد از خروجی دره بهشت وارد جاده فرعی اوشان فشم شوید و به روستای آهار برسید.

در روستای آهار کجا اقامت کنیم؟

اقامتگاه بومگردی روستا، خانه‌های اجاره‌ای در روستای آهار، کمپ در میدان آهار

جمع بندی

در این مقاله با روستای زیبا و سرسبز آهار آشنا شدیم، دیدیم که مناظر اطراف و آب‌و‌هوای این روستای ییلاقی تهران برای یک پیک‌نیک و سفر یک روزه بسیار مناسب است‌. اگر شما هم دوست دارید یک روز به دور از هیاهو و شلوغی و همچنین آلودگی شهر به دور باشید به همراه خانواده یا دوستان به این روستای زیبا بروید و روز به یادماندنی برای خود و خانواده رقم بزنید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا