طبیعت گردی تهران

دریاچه های اطراف تهران برای ماهیگیری کدامند؟

16 تا از دریاچه های اطراف تهران برای ماهیگیری کدامند؟

اگر بخواهیم یکی از جاهای دیدنی و تماشایی تهران را معرفی کنیم بی‌شک دریاچه های اطراف تهران می‌تواند گزینه مناسبی باشد. پایتخت‌نشینان معمولا روزهای آخر هفته را در اطراف دریاچه‌ها به دور از آلودگی هوا سپری می‌کنند. این دریاچه‌ها مناطقی بکر و منحصر به‌فردی هستند که با طی کردن کمترین مسافت می‌توانید ساعاتی را در کنار آن‌ها به استراحت و تفریح بپردازید. در ادامه مطلب می‌خواهیم شما را با دریاچه های تهران آشنا کنیم و بهترین مکان را برای قایق‌سواری، ماهیگیری و شنا و امکانات رفاهی و تفریحی به شما معرفی کنیم پس با ما در بیو تهران همراه باشید.

معرفی کامل دریاچه های اطراف تهران

تهران، پایتخت ایران شهری شلوغ و پرترافیک اما سرشار از جاذبه‌های طبیعی است. دریاچه‌های تهران یکی از مهمترین مکان‌های دیدنی و مناسب برای استراحت و گشت‌و‌گذار در این شهر به شمار می‌روند.

16. دریاچه های تار و هویر تهران

دو دریاچه تارو هویر واقع در روستای هویر از توابع شهرستان دماوند در استان تهران جزو بهترین دریاچه های اطراف تهران هستند. دریاچه تاروهویر از جمله دریاچه‌های آب شیرین کشور هستند. ارتفاعات و کوه‌ها دورتادور این دریاچه زیبا را محاصره کرده‌اند. گفته می‌شود پیدایش این دریاچه‌ها ممکن است بر اثر لغزش زمین باشد. آب و هوای اطراف این دریاچه‌ها کوهستانی بوده با توجه به  قرارگیری در ارتفاعات اصلا گرم نیست. مهمترین امتیاز دریاچه تار و هویر شامل ماهیگیری با کسب مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست می‌شود. درون آن‌ها انواع ماهی‌ها وجود دارد که عبارتند از:

 • قزل‌آلای رنگین‌کمان
 • قزل‌آلای خال قرمز 
 • ماهی زردپر 
دریاچه تار تهران
دریاچه تار

آدرس و تفریح دریاچه های تار و هویر

آدرساستان تهران، ۳۰ کیلومتری شرق شهر دماوند، روستای هویر ( نمایش روی نقشه)
تفریحماهیگیری

15. دریاچه خلنو تهران

دریاچه خلنو واقع در شهرستان شمیرانات، یکی دیگر از دریاچه‌های زلال و سرد شهر تهران، که گفته می‌شود آب این دریاچه از برف چال‌های طبیعی ایجاد شده است. گردشگران می‌توانند با حدود نزدیک به ۶ ساعت پیاده‌روی به قله خلنو و دریاچه زیبای آن برسند. اطراف دریاچه مکانی بکر برای طبیعت‌گردی و کمپینگ محسوب می‌شود. این دریاچه در منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد. اواخر فصل بهار و تابستان، بهترین زمان سفر و بازدید از این دریاچه معرفی شده و در تیر ماه آب دریاچه به بالاترین حد خود می‌رسد. عمق این دریاچه بسیار کم بوده اما با آب شدن برف‌ها در فصل تابستان عمق آب بیشتر می‌شود.

آدرس و امکانات دریاچه خنلو

آدرساستان تهران، شهرستان شمیرانات، شهر فشم، روستای لالان (نمایش روی نقشه)
امکاناتمناسب برای کمپینگ

14. دریاچه سد لتیان تهران

دریاچه سد لتیان واقع در منطقه ییلاقی لواسان، شمال شرقی شهر تهران از جمله دریاچه های نزدیک تهران با مسیری فوق‌العاده زیبا و سرشار از جاذبه‌های طبیعی محسوب می‌شود. فضای سرسبز، آب و هوای مطلوب و خنک اطراف دریاچه باعث شده گردشگران زیادی را به خود جذب نماید و به محلی مناسب برای پیک نیک و یکی از کمپینگ های تهران تبدیل شود. از جمله تفریحات دریاچه سد لتیان عبارتند از:

 1. ماهیگیری 
 2. صید ماهی کپور 
 3. قایق سواری 
 4. اسکی روی آب 
سد لتیان تهران
سد لتیان

آدرس و تفریح دریاچه سد لتیان

آدرساستان تهران، شهرستان لواسانات، جنوب شهر لواسان (نمایش روی نقشه)
تفریحماهیگیری

13. دریاچه قوچ تهران

 دریاچه قوچ معروف به دریاچه دو استخری واقع در میان چمنزارهای سرسبز دامنه کوه قوچ در منطقه دماوند، یکی دیگر از چشم‌اندازترین دریاچه اطراف تهران به شمار می‌رود. برای رفتن به این دریاچه باید در مسیر شرق شهر تهران حرکت کرده و به سمت دماوند، جاده فیروزکوه رفت.

آدرس و امکانات دریاچه قوچ

آدرساستان تهران، شهرستان دماوند، غرب گیلاوند (نمایش روی نقشه)
امکاناتمناسب برای کمپینگ

12. دریاچه لار تهران

دریاچه لار، در فهرست زیباترین و دیدنی‌ترین دریاچه های اطراف شهر تهران قرار گرفته است. این دریاچه در تعطیلات و روزهای آخر سال، میزبان تعداد بسیار زیادی از گردشگران و بازدیدکنندگان است. دریاچه لار گزینه‌ای مناسب برای پیک نیک، گردش و دوری از هیاهو شهر بزرگ تهران به شمار می‌رود. دریاچه لار مانند دیگر دریاچه‌های شهر تهران از امکانات مطلوبی برخوردار است. اطراف دریاچه لار مناظر و طبیعت بسیار زیبایی مثل دشت وسیع شقایق‌های قرمز و … دیده می‌شود.

دریاچه لار تهران
دریاچه لار

آدرس و تفریحات دریاچه لار

آدرساستان مازندران، شهرستان آمل، بخش لاریجان (نمایش روی نقشه)
تفریحاتتفریح و پیاده روی در دشت لار و بازدید از دریاچه بی نظیر سد لار
دریاچه لار تهران
دریاچه لار

11. دریاچه گاجره تهران

دریاچه گاجره واقع در منطقه کوهستانی دیزین و نزدیک به پیست اسکی آن واقع شده است. گفته می‌شود منبع آب این دریاچه کوچک آب شدن برف‌های قلّه سی‌چال از قله های تهران است. قطر دریاچه دایره‌ای شکل گاجره، نزدیک به ۳۰متر بوده و در ارتفاع ۳,۶۶۲ متری جنوب قلّه سی چال واقع شده است. با توجه به یخ زدن آب دریاچه در فصل زمستان، اواخر فصل بهار و تابستان بهترین زمان بازدید از این دریاچه زیبا خواهد بود.

آدرس و تفریح دریاچه گاجره

آدرساستان تهران، شهرستان شمیرانات، پیست دیزین، قله سی‌چال (نمایش روی نقشه)
امکاناتمناسب برای کمپینگ

10. دریاچه سد امیرکبیر تهران

 دریاچه سد امیرکبیر در 40 کیلومتری شهر تهران و کنار جاده زیبای چالوس واقع شده است. ماهیگیری در این دریاچه یکی از مهمترین فعالیت‌های آن محسوب می‌شود. مهمترین ویژگی دریاچه سد امیرکبیر متعلق به تامین بیشترین آب مصرفی شهر  تهران و زمین‌های کشاورزی شهر کرج است. دریاچه امیرکبیر در تابستان، دارای آب و هوای مطبوع و مناسب است.

سد امیرکبیر تهران
سد امیرکبیر

با توجه به جلوگیری از آلودگی آب و پیشگیری از خطرات امروزه امکان انجام تفریحات ورزشی در این دریاچه وجود ندارد. ماهی‌های متنوعی از جمله قزل‌آلای رنگین‌کمان، قزل‌آلای خال قرمز، ماهی سیاه، ماهی سفید، کپور ماهی، عسلک ماهی و عروس ماهی همگی در این دریاچه زندگی می‌کنند و این دریاچه یکی از مکان های ماهیگیری در تهران است.

آدرس و تفریح دریاچه سد امیرکبیر

آدرساستان البرز، شمال شرقی شهر کرج، کیلومتر ۲۵ جاده‌ چالوس (نمایش روی نقشه)
تفریحماهیگیری

9. دریاچه آهنگ تهران

دریاچه آهنگ از جمله بکرترین دریاچه‌های اطراف شهر تهران با ارتفاع  1،700 متری از سطح دریا است. این دریاچه دارای دو حوضچه دوقلو و پرآب بوده که عمق آن‌ها متفاوت است.

آدرس و تفریح دریاچه آهنگ

 آدرساستان تهران، شهرستان فیروزکوه، روستای سیمین‌دشت (نمایش روی نقشه)
تفریحغواصی و شنا

8. دریاچه لزور تهران

دریاچه لزور در منطقه کوهستانی شهرستان فیروزکوه استان تهران وجود دارد. پیاده‌روی، کوهنوردی، دوچرخه‌سواری کوهستانی، شنا، قایق‌سواری، ماهیگیری و …  از جمله تفریحات مهیج اطراف این دریاچه هستند. تماشای کهکشان راه شیری در آسمان بالای دریاچه لزور شهاب‌سنگ‌ها از جذاب‌ترین ویژگی‌های این دریاچه است. به گردشگران توصیه می‌کنیم برای کمپینگ اطراف دریاچه حتما لوازم مناسب مانند چادر، کیسه خواب، لباس  گرم و مناسب و … به همراه خود داشته باشند. بهترین زمان گردش و سفر به این دریاچه جذاب فصل تابستان و بهار با آب و هوای مطبوع است.

دریاچه سیاه‌رود و معجز چشمه از دیگر نام‌های دریاچه لزور هستند.

آدرس و تفریح دریاچه لزور

آدرساستان تهران، شهرستان فیروزکوه، بخش ارجمند، دهستان قزقانچای، روستای لزور (نمایش روی نقشه)
تفریحماهیگیری
دریاچه لزور تهران
دریاچه لزور

7. دریاچه واریان تهران

دریاچه واریان واقع در یکی از زیباترین روستاهای تهران، به نام روستای واریان است. مهمترین ویژگی این روستا مسیر دسترسی به آن است که تنها توسط  قایق امکان‌پذیر است. در فصل تابستان گردشگران بسیاری برای گردش به کنار این دریاچه زیبا می‌روند. ماهیگیری، شنا، قایقرانی و اسکی روی آب از نمونه امکانات تفریحی دریاچه واریان محسوب می‌شود.

آدرس و امکانات دریاچه واریان

آدرساستان البرز، ۲۵ کیلومتری جاده چالوس، روستای واریان (نمایش روی نقشه)
امکاناتمناسب برای کمپینگ

6. دریاچه سد ساوه تهران

دریاچه سد ساوه که به نام دریاچه سد الغدیر نیز شناخته شده است یکی دیگر از دریاچه‌های مشهور و دریاچه های اطراف تهران، با وسعت۸۵۰ هکتار است. این دریاچه نیز از بزرگترین دریاچه‌های دیدنی این شهر به شمار می‌رود. دریاچه سد ساوه اغلب خلوت و مکانی دنج و پر آرامش به شمار می‌رود و می‌توان در دسته جاهای دنج تهران قرار داد برای افرادی که با شلوغی میانه خوبی ندارند.

دریاچه سد ساوه
سد ساوه

آدرس و تفریحات دریاچه سد ساوه

آدرساستان مرکزی، ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان ساوه (نمایش روی نقشه)
تفریحاتماهیگیری و قایق‌سواری

5. دریاچه سد نمرود تهران

دریاچه سد نمرود در میان طبیعتی زیبا در نزدیکی فیروزکوه شهر تهران واقع شده است. فراموش نکنید اطراف این دریاچه می‌تواند گزینه‌ای عالی برای عکاسی باشد. با توجه به کوهستانی بودن آب و هوای اطراف دریاچه سد نمرود پیشنهاد می‌شود در فصل بهار و تابستان از این جاذبه طبیعی بازدید کنید. این دریاچه یکی از جاهای دیدنی تهران در تابستان به شمار می‌آید.

سد نمرود تهران
سد نمرود

آدرس و امکانات دریاچه نمرود

آدرسجاده تهران – فیروزکوه، جاده فرعی شهر ارجمند، دو کیلومتری روستای سله بن، دریاچه نمرود (نمایش روی نقشه)
امکاناتمناسب برای کمپینگ و ماهیگیری

4. سد طالقان

طالقان دارای جاذبه‌های زیادی نظیر سدهای زیبا، باغ‌های سرسبز، روستاهای بکر و تماشایی، طبیعت نام، کوه‌های پرصلابت و … است. سد طالقان که یکی از سدهای اطراف تهران است بر روی رودخانه شاهرود احداث شده است که یکی از جاذبه‌های اصلی طالقان است و گردشگران زیادی برای تماشای سد و دریاچه پشت سد به این مکان سفر می‌کنند.

آدرس و تفریحات دریاچه سد طالقان

آدرسطالقان، استان البرز، شهرستان طالقان (نمایش روی نقشه)
تفریحاتماهیگیری

دریاچه های مصنوعی اطراف تهران کدامند؟

امروزه با توجه به علاقه مردم و جمعیت زیاد پایتخت دریاچه‌های صنوعی زیادی در تهران ساخته شده است که در متن زیر شما را با آن‌ها آشنا می‌کنیم:

3. دریاچه پارک آزادگان تهران

دریاچه‌ پارک آزادگان به وسعت۵,۰۰۰ متر در بوستان آزادگان قرار گرفته است. این دریاچه یکی از زیباترین دریاچه های اطراف شهر تهران به شمار می‌رود. اطراف دریاچه تفریحات ورزشی هیجان‌انگیزی همچون موارد زیر دارد:

 1. اسکله قایقرانی
 2. زمین فوتبال
 3. پیست دوومیدانی
 4. زمین‌های ورزشی
 5. فضای بازی کودکان و …
دریاچه مصنوعی آزادگان تهران
دریاچه مصنوعی آزادگان

آدرس و تفریحات دریاچه پارک آزادگان

آدرساستان تهران، شهر تهران، میدان بسیج، کمربندی بزرگراه آزادگان، جنوب پارک آبی آزادگان (نمایش روی نقشه)
تفریحاتپیک نیک، تفریحات دریایی نظیر قایق‌سواری

2. دریاچه چیتگر تهران

چیتگر را می‌توان یکی از مهمترین دریاچه نزدیک تهران و دریاچه های مصنوعی تهران به شمار آورد. دریاچه چیتگر یا شهدای خلیج فارس در منطقه۲۲ شهر تهران قرار گرفته است. اطراف این دریاچه امکانات مناسبی دارد که عبارتند از:

 • فروشگاه‌های خرید 
 • رستوران 
 • کافه
 • شهربازی
 • سافاری
 • چرخ و فلک چهل متری
 • پیست کارتینگ و ماشین برقی
 • هرم هیجان
 • سرسره های سقوط آزاد و موج خروشان در ارتفاع بیست و چهار متری
 • تاپ زنجیری با ارتفاع بیست و پنج متری یا اسکای فلایر 
 • زیپ‌لاین و …

قایق‌سواری و ماهیگیری نیز از بهترین تفریحات دریاچه چیتگر محسوب می‌شوند. ناگفته نماند دریاچه چیتگر در هر چهار فصل سال بسیار زیبا و خیره کننده است اما به گردشگران پیشنهاد می‌کنیم در فصل تابستان با توجه به گرمای هوا پس از غروب آفتاب از این دریاچه تماشایی بازدید کنند.

دریاچه چیتگر تهران
دریاچه چیتگر

آدرس و تفریحات دریاچه چیتگر

آدرساستان تهران، شمال غرب شهر تهران، بزرگراه همت غرب، شهید خرازی، خروجی دریاچه شهدای خلیج فارس (نمایش روی نقشه)
تفریحاتپیک نیک، تفریحات دریایی نظیر قایق‌سواری، ماهیگیری

1. دریاچه مصنوعی فشافویه تهران

 دریاچه مصنوعی واقع در بخش فشافویه شهرستان ری، استان تهران که در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی واقع شده از جمله دیگر دریاچه‌های محبوب اطراف شهر تهران است. تفریحات آبی بسیاری در این دریاچه وجود دارد که عبارتند از:

 • شاتل
 • جت اسکی
 • قایق موتوری
 • اسکی روی آب
 • پینت بال
 • تیرو کمان
 • سوارکاری 
 • اتومبیل‌رانی 
 • کیبل اسکی 
 • زیپ‌ لاین 
 • پدل برد  
دریاچه مصنوعی فشافویه
دریاچه مصنوعی فشافویه

آدرس و تفریحات دریاچه مصنوعی فشافویه

آدرساستان تهران، اتوبان تهران-قم، پلیس راه حسن‌آباد به طرف رباط کریم (نمایش روی نقشه)
تفریحاتپیک نیک، تفریحات دریایی نظیر قایق‌سواری

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم شما را با دریاچه های اطراف تهران آشنا کنیم تا در تعطیلات و روزهای آخر هفته به بهترین مکان سفر کنید و از امکانات این دریاچه‌ها و آب‎و‌هوای مطلوب آن‌ها استفاده لازم را ببرید و یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران را از دست ندهید.

دریاچه های تهران

سوالات متداول درباره دریاچه های اطراف تهران

دریاچه های مصنوعی تهران کدامند؟

دریاچه پارک آزادگان، دریاچه چیتگر، دریاچه فشافویه

دریاچه های مناسب ماهیگیری تهران کدامند؟

دریاچه تار، دریاچه سد لار، دریاچه لزور، دریاچه سد طالقان، دریاچه سد نمرود، لتیان، طالقان، لزور، تار و هویر

دریاچه های مناسب کمپینگ در اطراف تهران کدامند؟

دریاچه واریان، گاجره، قوچ، خلنو

بزرگترین دریاچه تهران چه نام دارد؟

دریاچه چیتگر با وسعت 130 هکتار

زیباترین دریاچه تهران چه نام دارد؟

دریاچه واریان تهران

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا