بهترین جاهای دیدنی تهران

بهترین دیدنی های تهران در پاییز

دیدنی های جذاب تهران در پاییز فصل رنگ ها

یکی از زیباترین فصل های سال پاییز است که طبیعت در این زمان از سال رنگارنگ می شود و درختان لباس رنگی به تن می کنند. تهران جاای دیدنی بسیاری دارد که بازدید از آنها زیر نم نم باران و نسیم خنک جذابیت خاصی دارد. در ادامه برخی از این جاهای دیدنی تهران در پاییز را معرفی خواهیم کرد همراه ما در بیو تهران باشید.

آشنایی با 16 تا از جاهای دیدنی تهران در پاییز

تهران به عنوان پایتخت کشور جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که در فصل پاییز می توانید به این شهر سفر کرده و از جاهای دیدنی تهران در پاییز بازدید داشته باشید. یکی از جاذبه های گردشگری تهران در فصل پاییز موزه های تهران هستند که بازدید از آنها را از دست ندهید.

16. باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان از جمله جاهای دیدنی تهران است که بازدید از این مکان بسیار جذاب و لذت بخش است در این باغ بزرگ گونه های مختلف پرندگان زندگی می کنند که بعضی از آنها گونه های نایاب هستند. در باغ پرندگان علاوه بر گونه های مختلف بومی و غیر بومی پرندگان، پوشش گیاهی متنوعی وجود دارد که زیبایی خاصی در پاییز به این باغ می بخشند.

باغ پرندگان تهران
باغ پرندگان تهران

آدرس و ساعت فعالیت باغ پرندگان تهران

ساعت فعالیتاز ساعت 10 صبح تا 17:45 عصر
آدرستهران، منطقه 4، خیابان کوهستان منتهی به بلوار استقلال داخل جنگل لویزان

در باغ پرندگان به خاطر پوشش گیاهی متنوع گونه‌های پرندگان بومی و غیربومی بسیاری وجود دارد.

15. باغ موزه فردوس تهران

یکی از معروف ترین باغ موزه های تهران باغ موزه فردوس است که در خیابان ولیعصر واقع شده و از زمان قاجار به یادگار مانده است. در وسط این باغ زیبا یک عمارت سه طبقه قدیمی وجود دارد که جلوه ای خاص به باغ بخشیده است. این عمارت قدیمی گچبری های جذاب و طراحی های زیبایی دارد. باغ موزه فردوس بعد از انقلاب در زمینه آموزش فیلم سازی فعالیت دارد و موزه سینما در این باغ واقع شده است.

آدرس: تهران، تجریش، منطقه 1، خیابان ولیعصر

باغ موزه فردوس تهران
باغ موزه فردوس تهران

14. باغ گیاه شناسی تهران

باغ گیاه شناسی یکی از باغ های بزرگ پایتخت است که گونه‌های متنوعی در این باغ کشت و پرورش می‌یابد و گلخانه‌هایی برای آموزش و پژوهش در این باغ وجود دارد. باغ گیاه شناسی در پاییز به خاطر پوشش گیاهی که دارد بسیار زیبا و چشم نواز می شود.

آدرس و ساعت بازدید باغ گیاه شناسی تهران

ساعت بازدیداز ساعت 9 صبح تا 18 عصر
آدرستهران کیلومتر 5 اتوبان کرج _ خروجی دوم پیکان شهر، انتهای خیابان بیست متری دوم، بلوار موسسه تحقیقات جنگل و مراتع

13. باغ ایرانی تهران

باغ ایرانی از باغ های زیبای تهران است که طراحی آن به شیوه باغ های ایرانی است، این باغ زیبا با درختان بلند و گل های زیبای رنگارنگ در ده ونک واقع شده است. حوض های فیروزه ای این باغ به روش باغ های ایرانی ساخته شده است، این باغ  در پاییز جذابیت خاصی  دارد.

باغ ایرانی تهران
باغ ایرانی تهران

گونه‌های گیاهی باغ ایرانی:

 1. گیاهان زینتی
 2. ارکیده
 3. یاس
 4. بید
 5. نعنا
 6. شوید
 7. رازیانه
 8. بومادران

در باغ ایرانی علاوه بر عمارت‌های قدیمی آلاچیق‌ها و سالن‌های زیادی برای برگزاری مراسمات وجود دارد در باغ ایرانی علاوه بر چاه‌های آب شیرین چاه آب شور نیز وجود دارد که در گذشته برای آبیاری مزارع اطراف از آن استفاده می‌کردند. چهلستون مهمترین بنای تاریخی باغ ایرانی است که به دستور ناصرالدین شاه قاجار برای برگزاری مراسمات مختلف ساخته شده است.

امکانات رفاهی باغ ایرانی:

 • پارکینگ
 • رستوران
 • کافی‌شاپ
 • پارک بازی کودکان

آدرس: تهران، منطقه 3، بلوار صابری

پارک های تهران در پاییز

در تهران پارک‌های بسیار زیادی وجود دارد که این پارک‌ها بسیار زیبا و جذاب هستند. این پارک ها در فصل پاییز جذاب و دوست داشتنی می شوند و راه رفتن رو برگ های رنگارنگ و گوش دادن به صدای خش خش آنها بسیار لذت بخش است. اگر دوست داشتید یک روز پاییزی را بیرون از تهران سپری کنید گشت و گذار و تفریح در روستاهای اطراف تهران را از دست ندهید.

12. پارک ملت تهران

یکی از پارک های قدیمی تهران، پارک ملت است که از سال های بسیار دور در پایتخت وجود داشته و درختان کهنسال و بلند قامت آن نشان از قدمت دیرین این پارک دارند. در میان این درتان بلند قامت مسیر پیاده روی وجود دارد که در فصل پاییز بسیار زیبا و جذاب می شود. می‌توانید در فصل پاییز علاوه بر پیاده روی و گشت و گذار در پارک های تهران به کمپینگ اطراف تهران رفته و روزی سرشار از انرژی برای خود و همراهانتان رقم بزنید.

پارک ملت تهران
پارک ملت تهران

دیدنی های پارک ملت تهران:

 • سردیس مشاهیر
 • پردیس سینمایی پارک ملت
 • سازه تعاملی شهری
 • باغ وحش
 • دریاچه مصنوعی
 • آب نماها

اگر در یک عصر پاییزی دنبال مکانی برای پیک‌نیک هستید بهترین گزینه پارک ملت تهران است زیرا که حدود 23 هکتار چمن در این پارک وجود دارد.

گونه های گیاهی پارک ملت:

 1. درختان سدروس
 2. صنوبر
 3. اقاقیا
 4. ارغوان
 5. شمشاد
 6. زردآلو
 7. خرمالو
 8. انجیر

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، کنار بزرگراه نیایش

مسیر پیاده‌روی پارک ملت در میان درختان بلند و انبوه واقع شده است.

11. پارک قیطریه تهران

یکی دیگر از پارک های قدیمی تهران پارک قیطریه است که متعلق به یکی از نوادگان قاجار بوده که بعدها توسط شهرداری خریداری شده و به پارک تبدیل شده است. این پارک زیبا پوشش جنگلی و گیاهی متنوعی دارد که در فصل پاییز تنوع رنگی بسیار جذابی دارند، برای همین پارک قیطریه از جذابترین جاهای دیدنی تهران در پاییز محسوب می شود.

پارک قیطریه تهران
پارک قیطریه تهران

جاهای دیدنی پارک قیطریه:

 1. فرهنگسرای ملل
 2. زمین بازی
 3. نگارخانه
 4. کتابخانه
 5. پیست اسکیت

آدرس: تهران، منطقه 1، بلوار قیطریه

10. پارک ملی سرخه حصار تهران

همان طور که می دانید تهران شهری قدیمی است که پادشاهان بسیاری در آن به حکومت رسیده اند، به همین خاطر جاهای دیدنی زیادی از انها در پایتخت به یادگار مانده است. یکی از دیدنی های تهران پارک ملی سرخه حصار است که در زمان های گذشته از شکارگاه‌های پادشاهان بوده و به دلیل محافظت‌های بسیار این پارک سرسبز به پارک ملی تبدیل شده است. این پارک به خاطر وجود درختان زیاد در پاییز بسیار رویایی و جذاب می‌شود زیرا که راه رفتن روی برگ‌های خشک رنگارنگ و خش‌خش برگ‌ها بسیار آرامش‌بخش است.

آدرس: تهران، شمال شرق تهران، پارک جنگلی سرخه حصار

پارک ملی سرخه حصار تهران
پارک ملی سرخه حصار تهران

9. پارک جنگلی طالقانی تهران

پارک جنگلی طالقانی یکی از زیباترین جاهای دیدنی تهران در پاییز است که از یک سو به وسیله پل طبیعت به پارک آب و آتش متصل است و از سوی دیگر به باغ کتاب منتهی می‌شود به همین خاطر همیشه شلوغ و پر رفت‌و‌آمد است. درختان بلند این پارک سایبانی مناسب برای افرادی است که برای گردش و استراحت به این پارک می آیند.

پارک جنگلی طالقانی تهران
پارک جنگلی طالقانی تهران

آدرس و ساعت فعالیت پارک طالقانی  تهران

ساعت فعالیتاز ساعت 5 صبح تا 23:30
آدرستهران، بزرگراه شهید حقانی

جاهای تاریخی تهران در پاییز

جاهای تاریخی بسیاری در کهن شهر تهران وجود دارد که دیدن آنها در پاییز جذابیت خاصی دارد. این مکتن های تاریخی از جاذبه های گردشگری پرطرفدار پایتخت هستند که توریستان زیادی را پذیرا هستند.

8. مدرسه و مسجد سپهسالار تهران

مدرسه و مسجد سپهسالار از بناهای مذهبی و گردشگری شگفت انگیز پایتخت هستند که دیدن آنها در فصل پاییز دل هر بیننده ای را می رباید. مسجد سپهسالار از عظیم ترین بناهای مذهبی تهران است که دیدن آن در سفر به پایتخت خالی از لطف نیست. این بناهای تاریخی از دوران قاجار و پهلوی به یادگار مانده اند که در مرکز پایتخت واقع شده اند. مسجد و مدرسه سپهسالار به دستور صدر اعظم ناصرالدین شاه قاجار، میرزا حسین خان سپهسالار  در سال 1258 ساخته شده است.

مسجد سپهسالار تهران
مسجد سپهسالار تهران

بخش های مدرسه و مسجد سپهسالار

 • ایوان ها
 • مناره ها
 • ورودی ها
 • صحن مرکزی
 • حیاط کناری
 • شبستان تابستانی
 • شبستان زمستانی
 • مدرس ها
 • تالار چهل شیر
 • کتابخانه
 • فرهنگستان اول

آدرس و ساعت بازدید و شماره تماس مدرسه و مسجد سپهسالار

ساعت بازدیدبازید فقط با هماهنگی قبلی
شماره تماس02133566166
آدرستهران، خیابان شهید مصطفی خمینی، نبش کوچه گلشن

7. مدرسه دارالفنون تهران

امیرکبیر از شخصیت‌های برجسته و معروف ایران است که در زمان ناصرالدین شاه صدر اعظم ایران بوده و برای ارتقای دانش مردم اقدامات زیادی انجام داده است. یکی از مهمترین اقدامات وی تاسیس مدرسه دارالفنون بوده که از ارزش بالایی در ایران برخوردار است، این مدرسه در حال حاضر یکی از آثار تاریخی برجسته تهران است که گردشگران زیادی برای تماشای این بنای تاریخی عازم پایتخت می‌شوند. مدرسه دارالفنون از جاهای دیدنی تهران در پاییز است که در این فصل رنگ و بویی خاص دارد.

آدرس: تهران، میدان امام خمینی، خیابان ناصر خسرد، پلاک 266

افتتاح مدرسه دارالفنون در ارتقای دانش مردم بسیار تاثیرگذار بوده است.

مدرسه دارالفنون تهران
مدرسه دارالفنون تهران

6. کلیسای سرکیس مقدس تهران

یکی از معروف ترین کلیساهای تهران کلیسای سرکیس مقدس است که از جاذبه‌های تاریخی تهران محسوب می شود و از زیارتگاه های مسیحیان پایتخت به شمار می آید و برای ارمنیان مسیحی بسیار ارزشمند است. معماری و طراحی داخلی کلیسا بسیار هنرمندانه با نقاشی‌های زیبایی تزئین شده و منحصربه فرد است. کلیسای سرکیس مقدس با داشتن فضایی آرامش بخش از بهترین مکان های دیدنی تهران در پاییز است که بازدید از آن با هماهنگی قبلی امکان پذیر است.

آدرس: تهران، خیابان کریم‌خان زند، ابتدای خیابان نجات‌اللهی

کلیسای سرکیس مقدس تهران
کلیسای سرکیس مقدس تهران

5. برج طغرل تهران

اگر در سفر به تهران به شهر ری رفتید حتما به بازدید از برج طغرل نیز بروید این برج از معماری زیبایی برخوردار است و از 24ترک تشکیل شده که بالای هر ترک چهار نیم دایره ساخته شده است. برج طغرل در زمان سلجوقیان به دستور طغرل بیک با آجر و خشت ساخته شده و معماری ایرانی به خوبی در ساخت این برج نمایان است.

آدرس: تهران، شهر ری، خیابان ابن بابویه، شرق آرامگاه ابن بابویه

برج طغرل تهران
برج طغرل تهران

جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز

در اطراف تهران مکان های زیادی برای گردش و تفریح وجود دارد که می توانید در یک روز پاییزی به همراه خانواده به آنجا رفته و حسابی خوش بگذرانید. ییلاق های اطراف تهران از جاهای خوش آب و هوایی هستند که دیدنی های زیادی در اطراف آنها وجود دارد.

4. روستای وردیج و واریش تهران

روستاهای وردیج و واریش دو روستا نزدیک به هم هستند که طبیعت زیبا و بکری دارند که براب طبیعت گردی در یک روز پاییزی مناسب هستند. در اطراف این دو روستا آبشارهای فصلی و دائمی بسیاری وجود دارد که از پر آب ترین آبشارهای تهران محسوب می شوند. اگر دوست دارید اسرار ارواح سنگی روستای وردیج را بشنوید حتما به این روستا سر بزنید و از نزدیک کوه‌هایی با اشکال مختلف را تماشا کنید.

آدرس: تهران، بخش کن و سولقان، روستاهای وردیج و واریش

وردیج روستای ارواح سنگی است که کوه‌ها و صخره‌های عجیب و غریبی در آنجا وجود دارد.

روستای واریش تهران
روستای واریش تهران

3. امامزاده داوود تهران

امامزاده داوود یکی از اماکن زیارتی تهران در بخش کن است که از نوادگان امام حسن (ع) بوده و هر ساله زائران بسیاری برای زیارت به این امامزاده باصفا می آیند. امامزاده داوود علاوه بر اینکه یک مکان زیارتی است یک منطقه تفریحی نیز محسوب می شود که تفریحات زیادی برای مسافران دارد. اگر اهل کوهنوردی هستید کوه های منتهی به این امامزاده برای کوه‌نوردی بسیار مناسب هستند و از بهترین مسیرهای کوهنوردی تهران محسوب می شوند که مناظر زیبایی در فصل پاییز بر آنها حاکم می‌شود.

آدرس: تهران، بخش مرکزی کن، جاده سولقان، روستای کیگا، شهرک امامزاده داوود

امامزاده داوود تهران
امامزاده داوود تهران

2. دربند تهران

یکی از مکان های تفریحی تهران، دربند است که در شمال پایتخت واقع شده و حدود 200 سال قدمت دارد و سالیان زیادی است که به عنوان جاذبه گردشگری در پایتخت معروف است. از تفریحات منحصر به فرد دربند رستوران‌ها و کافه‌های این منطقه است که از بهترین رستوران های شمال تهران محسوب می‌شوند. دربند با باغ‌های میوه و انارهای ترک خورده در فصل پاییز بسیار جذاب و چشمگیر و دیدنی می‌شود.

تفریحات مفرح دربند:

 • تله سیژ
 • تله کابین توچال
 • کوهنوردی تا پلنگ‌چال
 • تماشای آبشار دوقلو
 • پیاده‌روی در باغات دربند

آدرس: شمال تهران، دربند

1. دره اوشان فشم تهران

یکی از ییلاق های اطراف تهران که در شمال شرقی پایتخت واقع شده اوشان فشم است که به خاطر باغ‌های میوه بسیار در پاییز بسیار تماشایی و رنگارنگ است. دره اوشان فشم از مناطق تفریحی پایتخت و از جاهای دیدنی تهران در پاییز است که تفریحات بسیاری در آنجا وجود دارد که می‌توانید برای سفر یک روزه در فصل پاییز انتخاب کنید. دره اوشان فشم علاوه بر تفریحات بسیار رستوران ها و کافه های بسیاری دارد که از بهترین کافه های روباز تهران محسوب می شوند.

مناطق تفریحی دره اوشان فشم:

 • میگون
 • زایگون
 • شکرآب
 • روستای آهار
 • گرماب دره

سوالات متداول درباره جاهای دیدنی تهران در پاییز

جاهای تاریخی تهران که بازدید از آنها در پاییز مناسب است کدامند؟

مدرسه و مسجد سپهسالار، مدرسه دارالفنون، برج طغرل و کلیسای سرکیس مقدس

جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز کجاها هستند؟

روستای وردیج و واریش، امامزاده داوود، دربند و درکه

پارک طالقانی در کجای تهران واقع شده و چرا همیشه شلوغ است؟

پارک جنگلی طالقانی در کنار پل طبیعت واقع شده و از یک طرف به پل طبیعت و از طرف دیگر به باغ کتاب منتهی می شود به همین دلیل همیشه شلوغ است.

در زمان سلجوقیان کدام برج ساخته شده است؟

برج طغرل در زمان سلجوقیان به دستور طغرل بیک موسس سلجوقیان ساخته شده است.

در فصل پاییز به کدام پارک های تهران برویم؟

پارک ملت، پارک قیطریه، پارک ملی سرخه حصار، پارک جنگلی طالقانی تهران

جمع بندی

در مقاله ای که مطالعه کردید بعضی از جاهای دیدنی تهران در پاییز را معرفی کردیم، همان‌طور که قبلا هم گفته شد تهران از شهرهای بزرگ و قدیمی است که آثار تاریخی و تفریحی بسیاری را در خود جای داده است. این مکان های تفریحی و دیدنی در فصل پاییز حس و حالی دیگر دارند و رنگ و بویی پاییزی به خود می گیرند. در تهران پارک های بسیاری وجود دارد که در پاییز رنگارنگ می شوند، اگر دوست دارید زیر درختان رنگارنگ پاییزی هم‌قدم باد شوید و رقص برگ‌ها را تماشا کنید حتما به این شهر زیبا سفر کنید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا